Fill your freezer with a custom quarter, half, or whole bulk beef raised right here on our family farm. Buying custom bulk beef allows you to purchase up to a year’s worth of beef at one low price per pound. You pay the same price per pound for Rib Eye steaks and Prime Rib roasts as you do for Ground Beef.
No matter how you order your locally raised custom bulk beef, you’ll receive the maximum number of cuts for the size of beef you select. The quantity of each cut may vary due to the weight of the animal, the steak thickness you select, and the size of roast you select.
Our family-raised beef is processed at Byron Center Meats in Michigan.
Purchasing customized beef in bulk, directly from family farms like us, is the most economical way to purchase beef. Simply put, you get enough meat to fill your freezer and you pay less per pound than you pay at your local grocery store – you pay the same price per pound for Rib Eye steaks and Prime Rib roast as you do for Ground Beef. Our price per pound is calculated on the live weight of the animal. Our custom bulk beef is available in three sizes: quarter beef, half beef, or whole beef.
The prices below are estimates based on average-sized beef. Your cost may vary based on the weight of your beef.
When you purchase custom bulk beef, you will have two costs: the beef and the processing. Payment for your beef is due to Brenneman Farms and we require a partial deposit to secure your beef at the time of order. Your final payment for your beef is determined by the weight of your animal and will be determined the day your beef is taken to the butcher. Payment for processing your custom bulk beef is a separate cost and is due to our local butcher at the time of pick-up.
The prices below are estimates based on average-sized beef. Your cost may vary based on the weight of your animal.
Quarter Beef: 138 - 163 lb @ $4.50 per lb + Processing Fee $1 per lb = $759 – $896
Half Beef: 275 - 325 lb @ $4.00 per lb + Processing Fee $1 per lb = $1,375 – $1625
Whole Beef: 550 - 650 lb @ $4.00 per lb + Processing Fee $1 per lb = $2,750 – $3,250